Preskočiť na obsah

750 rokov od prvej písomnej zmienky

Skoro tri stovky obyvateľov, rodákov a priateľov obce sa v sobotu stretli na oslavách sedemstopäťdesiatého výročia prvej písomnej zmienky o obci Socovce. Akcia odštartovala popoludní slávnostnou svätou omšou v kostole na svätomarskom vŕšku a pokračovala oficiálnym programom za budovou obecného úradu.

Starosta obce Ján Ulej pripomenul kľúčové fakty v dejinách obce a upozornil, že ich tvorcami sme aj my všetci – naše spomienky na detstvo prežité v malebnej dedinke ako ak to, čo si o svojej rodnej dedine nesieme v sebe. „Nebol by bez Socoviec váš život celkom iný?,“ pýtal sa účastníkov starosta vo svojom príhovore.

Na oslavách vystúpili okrem iného tiež členovia tanečnej skupiny Blue Train. Akcia v uvoľnenej atmosfére pokračovala až do skorých ranných hodín.

Občania spomínali

Dedina bola počas osláv posiata odstavenými autami z rôznych kútov Slovenska, medzi účastníkmi bolo veľké množstvo rodákov a pamätníkov, ktorí sa do Socoviec vrátili prvý krát po niekoľkých desiatkach rokov. Účastníci osláv sedemstopäťdesiateho výročia založenia Socoviec mali vďaka láskavej pomoci obecného kronikára Jozefa Mencela možnosť do našej obecnej kroniky zapísať svoje spomienky na našu dedinu, ako aj dojmy zo sobotňajšieho stretnutia. Chcete vidieť, čo nakoniec do kroniky zapísali? Digitálnu verziu ich záznamov vám ponúkame v tomto príspevku a fotografie v našej fotogalérii.